Ból kręgosłupa – jakie są jego przyczyny?

Ból kręgosłupa są powszechne. Ich pojawienie się zakłóca nasze funkcjonowanie, utrudnia pracę czy też wykonywanie aktywności fizycznej. Ból pojawia się też często w ciąży. Co jeszcze może powodować ból kręgosłupa?

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Ból kręgosłupa lędźwiowego i ból kręgosłupa szyjnego może być powiązany z wykonywaniem pracy zawodowej.

Jedną z przyczyn bólu kręgosłupa są przeciążenia mięśni, ścięgien czy też więzadeł przykręgosłupowych. Dochodzi też do uszkodzenia krążka międzykręgowego, czyli dyskopatii. Z bólem związane są też wady postawy ciała, te wrodzone lub nabyte. Wraz z wiekem powstają też zmiany zwyrodnieniowe, w wyniku których przesunięciu względem siebie ulegają struktury kręgosłupa. Zdarza się również, że w dochodzi do złamania kręgów w przebiegu osteoporozy.

Ból odczuwany w tych okolicach może być również związany ze zmianami w narządach, które położone są w pobliżu. Wiele kobiet doświadcza bólu kręgosłupa przed miesiączką. W rzeczywistości ból ten wiąże się ze skurczami macicy i otaczających ją struktur.

Jaki specjalista pomoże nam z bólem kręgosłup?

Często pierwszą osobą, do której zwracamy się o pomoc to lekarz rodzinny. Następnie kieruje nas on do neurologa lub ortopedy. Konieczne może okazać się wsparcie reumatologa. Dużą rolę może odegrać specjalista rehabilitacji, który zaplanuje fizykoterapię czy też przepisuje odpowiednie ćwiczenia.

Ból kręgosłupa a masaż

Masaż leczniczy jest znany od dawna. Wpływa korzystnie na ukrwienie tkanek. Dzięki masażom możemy usprawnić proces usuwania produktów przemiany materii, jak również procesów regeneracyjnych. W rezultacie, obniżymy napięcie mięśni i zmniejszymy odczuwalnie bólu.

Czy z masażem kręgosłupa wiąże się ryzyko? Niestety tak, dlatego kluczowe jest skorzystanie z pomocy osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Szczególnie istotne jest prawidłowe wykonanie masaży u osób z bólem kręgosłupa szyjnego. W tej okolicy zlokalizowane są ważnej ośrodki ruchowe i oddechowe.